Mužský cit pro módu

5. června 2009 v 7:38 |  Moje postřehy X vaše názory

Sedím jednou takhle s kamarádem na lavičce, jíme zmrzku a pozorujeme okolí. V tom zahlédnu osobu, která se nápadně liší od ostatních...a světe div se, je to kluk. Stylově oblečený kluk! Má baret, dlouhou obtočenou šálu kolem krku, svetřík a hnědou tašku přes rameno, kterou jsem mu okamžitě na místě začala závidět. V mé hlavě se linuly myšlenky o jeho perfektnosti, když v tom mě z letargie přerušil tok kamarádových slov...
"Prosímtě koukni se na toho týpka bože. Co to vyhrabal?Vypadá příšerně...." Ihned jsem namítla, že právě tohle se mi líbí a mu samému by slušelo to samé, čímž jsem se nemohla vyhnout onomu pověstnému ohni na střeše. Neminuly mě poznánky typu "Chceš ze mě udělat taky takového gaye? Vůbec nemáš vkus. Vzpamatuj se proboha. Tohle bych si nikdy nevzal ani kdyby mě někdo nutil."Tohle vše jen protoi, že nevypadal jako ostatní a neměl obligátní sportovní popřípadě hip-hopovéý oblečk s rozkrokem u kolen a kýblem na hlavě. Můj smutný pohled naznačující touhu po konci konverzace na tohle téma zřejmě ani nezaregistroval...

Milionkrát a stále se nám nabízí otázka: Myslíte, že i muži mají vyvinutý smysl pro módu?Samozřejmě, módnímu světu stále s velkou převahou podléhají ženy, i když teď rozhodně nechci urážet muže, které mají v tomto prostředí hodně zvučné jméno. Jen co vkročíte do obchůdku a přejedete sortiment zboží lehce očima, stále s převahou uvidíte oblečky pro ženy. Ty to samozřejmě těší, muže už pak méně. Zkusme se ale zamyslet, proč to tak bude? Ženy mají zakořeněno, že se prostě chtějí líbit a více o sebe dbají a v nakupování vidí zábavnou aktivitu. Opravdu neznám jediného chlapa, který by šel nakupovat jen tak, protože by se mu nepovedl den, měl depresi a nebo přímo naopak, mel neskutečnou radost ze života. Mužům nevadí, že nosí stejnou věc tři dny po sobě, nevidí v tom žádný problém. Ale pozor! Kdyby se žena z jejich okolí nasoukala do předvčerejšího a předpředvčerejšího modelu, zaručeně si toho všimnou. Nechci působit jako praštěná feministka, ani nechci kritizovat silnější pohlaví, ale vidím v tom jednu obrovskou a podstatnou nespravedlivost.
Nedávno jsem si uklízela hromádku s časopisy, která se začala nemilosrdně bortit a můj pohled zaujal jeden kousek. Na titulce stálo obrovským písmem:" Vyzkoušeli jsme jarní trendy na mužích." Nemohla jsem si vybavit, že jsem něco takového četla a dychtivě jsem se pustila do prohlížení. Redaktorka ozkoušela trendy z mola přímo na sobě a obyčejní muži a módní redaktor posuzovali. Pokud si vzpomínáte, myslím, že vás to taky mělo možnost pobavit. Na prvním snímku stála slečna ve sportovních stylu, na sobě měla zelené retro sako z HM. Když se o ní DJ vyjádřil jako o odporné košili s ještě odpornějšími knoflíky, trochu mě to dostalo, ale byla jsem stále v pohodě. Druhá kombinace působila sice vyloženě odpudivě, ale jednotlivé kousky byly fajn. Boty s otevřenou špičkou byly odsouzeny jako boty s naprosto nepochopitelnou dírou vepředu a brýle mouchy, které nosí snad všichni jako příšerný zbytečný kus, který zakrývá 9/10 obličeje. Po třetím obrázku jsem upadla do mírného šoku. Retro, které se mi nesmírně líbí, odsoudili jako o modelu ze zažloutlého vydání Vlasty a co víc, jako o modelu pro "šlapku vracející se z nákupu". Mé pocity by se daly shrnout do 2 vět. Co si asi proboha myslí kolemjdoucí o mě? V létě nosím moje oblíbené červěné boty s otevřenou špičkou, považuji je za totálně roztomilé. Brýle mouchy miluju a to zmiňované retro...Když tohle všechno občas spojím do jedné kombinace, musí si zřejmě myslet, že jsem přiletěla z Marsu. Zůstává ve mě jen malinká naděje, snad vybrali špatné kusy, kteří tomu absolutně nerozumí. Copak všechny musíme nosit jen kraťoučké minisukně, které sluší jen vyvoleným?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sarah Sarah | Web | 5. června 2009 v 8:31 | Reagovat

Tohle je takový ošemetný, u kluků je hrozně tenká hranice mezi tím, vypadat šrmncovně a vypdat (jak řekl tvůj kamarád) jako gay. Myslím, že pro to musí mít cit, aby tam bylo zachovaný to mužství a nebylo to příliš zšenštělí.

2 Portobello Portobello | Web | 5. června 2009 v 8:57 | Reagovat

Ahojda Kačko, nejdříve k tvému článku. Já myslím, že kluci cit pro módu mají. Když jsem byla na gymplu mým nejlepším a nejoblíbenějším outfitem byly světlemodré sportovní nike, jeansy z LTB, tričko z roxy, mikina z New yorker a k tomu batoh Burton. Takhle jsem chodila do skoly, na "disco", na rande proste vsude a nechapala jsem modni rubriky, kde se holka "na disco" a "do mesta" oblekala jinak. Clovek se ale vyviji a ted nad svym drivejsim oblecenim ohrnuju nos. Myslim ze to tak je i s klukama, nekteri nad modou proste nepremysli a jde to naprosto mimo jejich pole mozkove pusobnosti,pak jsou taci, kteri nad modou uvazuji od raneho mladi a oblekaji se,tak jak chteji. Myslim si, ze tady je ale potreba podpory i ze strany rodicu, protoze to co vam reknou na obleceni doma, popripade co vam vubec "dovoli" si na sebe vzit v tom hraje taky dulezitou roli. A pak jsou kluci, kteri se o modu nijak nestarali,ale jak jsou starsi uvedomuji si, ze tricko nike, kratasy nike a boty nike nejsou skvele pro vsechny prilezitosti. Mam kamose, ktery v prvaku chodil jedine ve sportovnim,ale tedka zacal delat jednu brigadu, kde se musi oblekat "seriozneji". Ze zacatku mu to strasne vadilo, ale pak si na to zvykl a ted uz chodi v kosili i do skoly, v Blazkoj travi hodiny a hodiny a minuly tyden jsem mu na eBay kupovala tenouckou indie cernou kravatu....:) Takze to chce asi cas pro vyvoj, preci jen klukum trvaj nektery veci dele...:)

3 Portobello Portobello | Web | 5. června 2009 v 9:20 | Reagovat

A teď k těm volbám do EP. Nevím čím to je, možná rodinným zázemím, ale já už když jsem byla malá jsem se nemohla dočkat, až budu moct jít poprvé volit.

Možnost volit chápu jako svoji povinnost a možnost se vyjádřit a ovlivnit svoji budoucnost. Této možnosti si nesmírně cením.

Není to zas tak dlouho, kdy lidé volit nemohli (potažmo mohli, ale jen jednu stranu) a myslím, že si mladá generace málo uvědomuje, jaký dar máme, že žijeme v demokracii. Každý bere jako samozřejmost, že v létě pojede do zahraničí, že si po střední škole vybere školu jaká se mu líbí, a že si prakticky může dělat co chce. Já patřím mezi podporovatele EU. Díky ní panuje v evropském prostoru států nejdelší mír v jeho dlouhé historii. Státy spolupracují a mnohem jednodušeji se zvládají problémy, na které by jednotlivé státy musely vynaložit mnohem více energie a peněz. Z mé vlastní zkušenosti jsem díky grantu od EU mohla strávit užásnej půl rok v UK, mohla jsem studovat na zahraniční univerzitě a nevyložit na to víc financí než při studiu v ČR! Díky EU mám možnost pracovat, kde se mi zachce bez nějakých větších překážek (lépe řečeno bez menších překážek než dříve) a nesmím opomenout ani fakt, že díky EU se stav ČR za posledních 5 let o mnoho zlepšil. Myslím, že každý během svého dne potká ceduli, na které je napsáno, že "to a to mohlo být provedeno/postaveno/opraveno/zavedeno díky grantu/příspěvku z EU. Díky tomu se domnívám, že je mou příjemnou povinností vybrat dva kandidáty, o kterých si myslím, že jsou natolik schopni v EP spolupracovat a vyjednávat s ostatníma a naší zemi a celé EU svými činy prospět!!

Chápu, že tím co se dnes v ČR děje, může být leckdo znechucen. Ani já z toho nemám radost a většinu aktérů vrcholné politické scény bych obměnila. Jsou pak, ale tací politici, jejichž práce je pečlivá. Svými zkušenostmi prokázali, že jsou schopni v EP diplomaticky vyjednávat a konstruktivně spolupracovat a pro zvolení se nesnižují k populistickým krokům a nesplnitelným slibům. Není jich sice tolik, jako v té druhé skupině, ale jsou tu a my je může zvolit. Díky volebnímu systému do EP, si můžeš na volebním lístku označit 2 libovolné kandidáty, kteří ti sou sympatičtí. Podle těchto preferenčních hlasů se potom sestavuje pořadí kandidátů v jednotlivých stranách. Pokud neoznačíš nikoho, tvůj hlas půjde ve prospěch strany a pořadí dané na lístku. Nebo můžeš označit kandidáty 3. Tím lístek znehodnotíš a je tedy neplatný. Tím dáš najevo, že máš zájem volit, ale nikdo se ti nelíbí. Takže takový protestní hlas:)

Máš teda několik možností, vybrat si nějakou z velkých stran (jako je ODS a ČSSD), o kterých je jasné, že získají více mandátů. A svým hlasem ovlivnit KDO se do EP z těchto stran dostane, nebo si vyber jednu z menších stran, čímž jim vyjádříš podporu a dík, za jejich snahu. Což oni ocení i když 5% hranici nepřekročí a nebo označ 3 kandidáty a dej najevo to, že se ti nelíbí nikdo. Je to jen na tobě!

Jak už jsem psala ve svém článku, naše budoucnost bude taková jakou si ji uděláme a já svoji možnost volit chápu, jako povinnost, kterou vzdávám dík době, ve které teď žiju!

Sry za tak dlouhej komentář:)

4 Evangelyne Evangelyne | 5. června 2009 v 12:37 | Reagovat

No ten článek si přesně pamatuju. Taky jsem z toho byla dost v šoku. Je fakt, že většina chlapů je u nás hrozně konzervativní co se módy týče a nejenom té své, ale i té holčičí. :-) Zas neplatí to o všech, ale já jim na to taky kašlu. Jsem jednou potkala takovej pár holka si vybírala náušnice. Takový červený visací, nebyly nijak extravagantní. No a ona se ho ptala na názor a on na ni takovým znechuceným tónem: přece nechceš vypadat jak cikánka. Co mě ale vyděsilo víc bylo, že ta holčina ty náušnice vrátila zpátky a nekoupila si je. Já bych se asi takhle ovlivnit nedala. Pokud by se mu nelíbilo jaká jsem - což by móda měla vyjadřovat - tak ať si najde jinou. Co vy na to? :-)

5 fornia fornia | Web | 5. června 2009 v 14:09 | Reagovat

neřešila bych co si o tobě myslí okolí...to proto, že mám silnej neodbytnej pocit, že kluci si vlastně ani nevšímají toho co máme na sobě..v podstatě i skoro souhlasím s teorií že ženy se neoblékají kvůli mužům ale kvůli ženám...pochvala od kluka, že mi to sluší samozřejmě potěší ale pochvala od stylové spolužačky, že mi to sluší mě baví víc...

6 michelle FMSC michelle FMSC | Web | 5. června 2009 v 16:33 | Reagovat

Poslední dobou takové řeči ze strany mých kamarádů poslouchám pořád. Kabelky mám jako po babičce, tričko jsem vyhrabala z popelnice, a co mě dostalo - posmívají se mi dokonce kvůli balerínkám a gladiátorkám. :-D

7 mArco mArco | 5. června 2009 v 19:19 | Reagovat

Tak tí chalani musia byť blbí, napríklad ja chodím nakupovať zo svojou najlepšou kamarátkou a radím jej čo nosiť, a vždy je spokojná. :)

8 Adin Adin | 6. června 2009 v 13:20 | Reagovat

Vím, že to přímo nesouvisí, ale ráda bych se vás zeptala na názor, jací kluci se vám líbí a proč (Kačko promiň, že si tady tak "vyskakuju", ale je to téma, které mne už poměrně dlouhou dobu zajímá.)
Myslím to tak: šampónci X Hopeři X Sporťáci X Slušňáci X Emaři X Etňáci

9 Adin Adin | 6. června 2009 v 13:25 | Reagovat

A sama bych si hned odpověděla (doufám, že nebudu jediná =)
Absolutně nesnáším šampónky, ti žůžovoučkofialkoví hošánci, co mají v uších obří diamanty, účes jak přes kopírák a bílé Niky jsou podle mne úplně děsní, takoví lehce travesti?...
Jinak celkem ulítávám na hoperech, nemyslím takové ty s víkem od popelnice místo přívěšku, rozkrokem ke kolenům a podivnou čepičkou na hlavě, ale líbí se mi volná trika a volné kalhoty a upe nejvíc hoperské botky. Takže bych řekla že dle mého názoru sportovňosporťáci vedou...

10 Kačka...majitelka:) Kačka...majitelka:) | Web | 6. června 2009 v 14:12 | Reagovat

[9]: s těma šamponkama souhlasím,taky mám ráda povětšinou fotbalisty:)

11 gay gay | 29. dubna 2012 v 16:44 | Reagovat

proč musím vypadat jako gay, nosit tenké džíny atd. abych šel s módou a líbil se holkám? je to hnuuuuus bliju z tech kluku co tak vypadaji. Vetsinou jsem dost tolerantni ale tohle nemuzu vystat. Jeste horsi je na tom to ze se to driv libilo jen prastenym barbinam ale ted je to na denim poradku a skoro kazda (i normalni) holka ma tohle za ideál. Nejvic se bojim toho, ze za nekolik let se takhle budu oblekat taky. (taky se mi nelibily skateové boty a ted je nesundam)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama