Lak na vlasy

24. května 2008 v 13:43 |  Fashion history


Ženy od nepaměti používaly představivost, někdy i výstřednosti, aby dosáhly účesu, který drží. Už v době bronzové používaly spony do vlasů, hřebeny a síťky. Ve starém Egyptě móda nařizovala vlasy "pomádovat", proto vlasy natíraly vonnými tuky. V průběhu staletí vznikala potřeba jednoduchosti a přirozenosti. Velký úspěch pak slavila lesklá a ulízaná brilantina. Existoval také "šelak", předchůdce laku. Nabízel se ve formě alkoholového roztoku a rozprašoval se pomocí mechanického rozprašovače. Ovšem výsledek se velmi rychle změnil v cosi lepivého.
1950 - První krůčky laku
V 50. letech k nám lak přišel z Ameriky stejně jako Coca-Cola, jeansy nebo rock. Jistého chytrého chemika napadlo rozpustit umělou pryskyřici v alkoholu. Tento lak však špatně odolával vlhku, "film" na vlasech lepil a měknul. Také balení i složení ještě potřebovala vylepšit. Ve Francii L'Oréal stvořil Oréol Net, staršího sourozence Elnett, který od roku 1957 /1958 používali všichni kadeřníci. První lak byl na světě.
1960 - Zázrak Elnett
Ke skutečné inovaci došlo v 60. letech, když se v obchodech ve Francii, Itálii, poté i Velké Británii (1962) a v Německu (1963) objevil Elnett. Výzkumná laboratoř L'Oréal vyvinula umělé pryskyřice, které dokáží vlas zpevnit, aniž by ho zkrabatily. Úspěch byl závratný. V roce 1962 se objevuje Elnett Satin ve zlatě matném balení. Z laku se stává skutečná hvězda. Je na vlasech neviditelný a dokáže udržet neuvěřitelně zbarvené a nakadeřené drdoly Brigitte Bardot i jednoduché, ale vypracované účesy Grace Kelly. V roce 1968 přichází další technologická novinka - mikrodifuze. Tento patent chráněný L'Oréal umožňuje rozpad částiček až v okamžiku rozprašování a zaručí lepší rozložení laku na vlasech.
Elnett Satin
1970 - Lak v ohrožení
Přibližně v polovině 70. let hrozí, že lak přijde o své hvězdné postavení. Má totiž nebezpečného rivala - přirozenost. Ženy touží po svobodě a žádají uvolněnější účesy, viz hříva Catherine Deneuve, Jane Fonda nebo Brigitte Fossey. Jako odpověď na tyto nové trendy uvádí L'Oréal na trh lak Allurelle. Vlasy se pohybují normálně, ale vždy se vrátí na své místo.
1980 - Rychlost extra silných
V 80. letech slaví úspěch stylové účesy. V módě je elegantní geometrie. Lak čelí dvěma nepřátelům - především sám sobě, protože jeho vysoký věk mu dodává image stárnoucího produktu. Od roku 1985 se navíc na trhu objevují nové kadeřnické produkty určené mladé generaci - pěny, gely a spreje v módních baleních značek Vivelle, Studio-Line nebo Grafic. V této době o úspěchu rozhoduje vzhled. Navíc jsou spotřebitelé zmateni. Jaký je vlastně rozdíl mezi lakem a těmito novým produkty? Jejich role jsou rozdílné. Zatímco lak se používá především na závěr, aby si účes zachoval tvar, sprej obsahuje více pryskyřice, více zpevňuje, a tím dělá z každého uživatele skutečného kadeřníka, proto se také líbí mladým. Další rozdíl - lepší vzhledové vlastnosti laku.
Vzhledem k situaci bylo třeba jednat. Jak znovu oživit trh? V roce 1988 se objevuje Elnett se zvlášť silným účinkem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama