Kalhoty:)

2. srpna 2007 v 10:23 |  Fashion history

Nejdříve hygiena, cudnost, později emancipace a nyní móda

Zdá se vám to poněkud odvážné? Je tomu ale skutečně tak. Dávno už jsou pryč doby, kdy se ženy styděly chodit v kalhotách. Tehdy si je oblékaly jen z recese. Zajímavé se pro ně kalhoty staly až na přelomu 19. a 20. století. Od té doby všechny ženy usilovně bojovaly o to, aby se mohly obléknout do tohoto oděvu také do společnosti. Až se jim to skutečně povedlo. Ženy v kalhotách se tak staly váženými novátorkami.

Emancipace nebo touha po novotách
Někteří historici tuto změnu v dámském šatníku přisuzují emancipaci. Žena v kalhotách přece vypadá a chová se jako muž. Podívejme se na to ale z dnešního hlediska. Připomínají vám snad krásné modelky v těsných džínách muže? Mně tedy ne. Ženy si z typicky mužského symbolu udělaly ženský sex symbol. Tak si říkám jestli k tomu, abychom svlékly muže z kalhot, musely být války a nedostatek silnějšího pohlaví.

Džíny a zvonáče
Ženy již ve 20. letech 20. století vcelku přirozeně nosily kalhoty i na veřejnosti. Stále se za nimi ale spořádané "osukněné" ženy otáčely s údivem. Předsudky se pak pomalu bořily až do 60. let, kdy přichází džínová revoluce. V tu ránu má kalhoty každá. Kromě džínů ale k rozboření pevné hradby z předsudků napomohly ještě jedny kalhoty, jež mají ve světě módy nenahraditelné místo. Jsou to "zvonáče".
Předsudky tak padly…?
Kalhoty, které dříve byly nejdůležitější prvek mužnosti, začali nosit také ženy. S kalhotami ale ženy oblékly také určitý symbol, symbol svobody, ale také symbol "živitele rodiny". Se svobodou tak nastaly také povinnosti. Dnes se netrpí předsudky, takže když rodinu živí žena, není na tom skutečně nic divného. Z pohledu žen ne, ale jsme i z pohledu mužů skutečně rovnocennými partnery nebo si připadají okradeni o roli "pána domu", která byla dříve vyhrazena jen příslušníkům mužského pohlaví? Zase otázka do pranice, jestli pří boření jedné zdi, nevyrostla druhá?

Unisex
Ne vždy teď můžeme podle oděvu poznat pohlaví. Nemohou za to jen kalhoty, ale i jiné části oděvu a střihy oblečení, které jsou nyní pro obě pohlaví společné.

Takové módě se říká unisexová. Nyní už nepřemýšlíme proč má na sobě dívka kalhoty. Řešíme teď "jaké" má kalhoty. Nastává situace, kdy skutečně můžete svléknout svého přítele z kalhot a vzít si je ven na sebe. Co jiného pak zbude našim protějškům než obléknout sukni? Ne tak daleko jsme se v boření předsudků přece jen nedostali, přesto muži v sukních se objevují čím dál častěji. Tak proč ne, tím spíš platí název tohoto článku.
Pánský styl
Už jsem psala o tom, že jako první ženy oblékly pánské kalhoty. Teprve později je začaly upravovat do jiných linií. Tak tedy původně pánské - nyní samozřejmě dámské kalhoty v pánském stylu sluší především ženám, které mají silnější nohy a výraznější boky. Ženská postava se tak v pánském oblečení neutopí. Pánský styl se vyznačuje volnějšími nohavicemi a výraznými kapsami a páskem.

Rovný střih
První upravený střih pánských kalhot. Skutečně vznikly dámské typicky kalhoty mírně zúženého střihu, prostě ženám na míru. Mezi prvními je začaly nosit herečky Joan Collins, Audrey Hepburn či Sandra Dee. Slušely jim všem, tento střih totiž padne každé postavě. Jestli ještě nemáte doma rovné džíny, pořiďte si je. Tímto střihem rozhodně nic nezkazíte, ať už jsou v módě "zvonáče" nebo legíny.
Rozšířený střih
O zvonových kalhotách už jsme se také zmínily, ale typické "zvonáče" už nyní nikde neseženete. Nosí se mírně rozšířené, a to jen od kolen dolů. Tento střih bohužel není určen všem postavám. Sluší spíše štíhlím dívkám s dlouhýma nohama. Malé ženy ještě více zkracuje.

Upnuté kalhoty
Upnuté kalhoty se dostávají do popředí s rozvojem rocku a punku. Největší slávu tak zažívají skinny jeans v 70. letech. Znovu se ale hlásí o slovo v této sezóně. Tento střih kalhot si ale nemůže dovolit každá z nás. V džínách na tělo totiž vynikne každá odchylka od ideálu. Jsou ale nyní jedničkou na trhu, takže zase hubnout!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Samuel Samuel | E-mail | Web | 6. dubna 2008 v 7:54 | Reagovat

Zajímavě napsané. Je zajímavé a i poučné si počíst známou problematiku, tentokrát ale z pohledu ženy a psané ženou.

Já na tento článek sice pohlížím očima muže propagujícího pánské sukně, ale právě proto mi některé věty hodně cosi připomínají.

Tento tvůj článek jsem proto přečetl s opravdovým zaujetím.

Ahoj Samuel.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama