Trvalé je sto let

25. června 2007 v 12:14 |  Fashion history

Trvalé je sto let


Před sto roky vynalezl Karl Nessler trvalou a jeho rodná obec Todtnau v německém Schwarzwaldu mu za to letos se stoletým zpožděním otevřela muzeum.
Nessler byl synem obuvnického dělníka a svůj převratný vynález objevil teprve po dlouhém, od roku 1896 trvajícím experimentování. Vyučil se v kadeřnictví v Ženevě, pak pracoval v kadeřnických salónech v Basileji, Milánu a nakonec v Paříži, kde se seznámil se svojí budoucí ženou Kateřinou.
Ta mu v jeho pokusech trpělivě sloužila jako model, i když to někdy bylo hodně bolestivé. Když totiž její manžel vynalezl nahřívané kovové natáčky a zkoušel na ně točit vlasy, namazal je před tím louhem. To bylo velmi bolestivé, a tak musel své pokusy přerušovat, protože Kateřina křičela bolestí. Dvakrát se mu podařilo manželce vlasy úplně spálit, bolestivých spálenin na pokožce hlavy měla nespočet.

V Americe se trvalá stala hitem všech žen

Pak ale Nessler přišel na to, jak upravit vlasy chemicky vhodnějším alkalickým roztokem a měl vyhráno. V roce 1904 si otevřel výnosný obchod s umělými řasami a obočím. Pak se odstěhoval se svou ženou do Londýna. Tam se také koncem roku 1906 zrodila první trvalá, jak ji známe dnes, a rychle se rozšířila po celém světě. O dva roky později si nechal patentovat přístroj na trvalou, jednu z licencí prodal i do Spojených států.
Když vypukla první světová válka, stal se Němec Nessler v Anglii podezřelý, zabavili mu obchod a nakonec musel prchnout do USA. Otevřel si tam několik kadeřnických salonů a vynalezl přístroj umožňující domácí trvalou, který se v krátké době rozšířil do miliónů domácností. Na trvalé pak vyrostly celé generace žen. Výhodu viděly především v tom, že vlasy vydržely upravené týdny.

Jak si stojí trvalá dnes?

Podle odborníků se trvalé dělají méně, i když jsou už dávno šetrnější. Složení preparačních vod je obohaceno o složky, které vlasům dodávají lesk a pružnost. Nastal i velký rozvoj v natáčkách, určených pro rozličné efekty. Jsou i různé druhy natáčení, které změní účes. I dnes mnohým ženám trvalá vyhovuje.
"Od klasické trvalé se pomalu upouští především proto, že v prostředí, ve kterém se pohybujeme, je lepši mýt si vlasy častěji, nejlépe dvakrát týdně a ne jako dříve po trvalé třeba až za dva týdny. Navíc vlnité vlasy jsou vhodné jen pro někoho a jejich úprava je velmi náročná. Mladší generace proto upřednostňuje dobrý střih a lehkou úpravu. Pokud slečny investují pouze do střihu, je to i finančně únosnější. Dnešní trendy jsou naopak pro vlasy hladké a žehličkou vyžehlené do rovna," míní naše špičková kadeřnice Petra Měchurová.
S kudrnatými vlasy se dnes dají dělat díky přístrojům a novým prostředkům přímo divy. "Pomocí difuseru se z přírodních kudrnatých vlasů vytvoří bohatá hříva, na vlasech rovnějších podpoří vlnění kulma a speciální přípravky, vhodné i pro jemnější vlasy, které se dají pak lépe upravit do bohatších vln," vysvětluje Petra Měchurová.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama