Podpatky- fenomen dnešní doby

17. dubna 2007 v 18:34 |  Fashion history

Podpatky se staly opravdovým fenoménem dnešní doby


Stát se větším a silnějším, ať už fyzicky nebo profesně. To je přání každého z nás. V síle a velikosti se odedávna vidí úspěch. Velké společnosti hodnotíme jako spolehlivé, vysoké stavby nazýváme zázrakem techniky, velkoobchody mají "velkoodbyty" a tak dále. Tento zákon o velikosti ale neplatí jen ve stavitelství a ekonomii. Lidé mají předsudky i o fyzických vlastnostech lidského těla. Vysokému člověku snadněji svěříme svou důvěru, jestliže potřebujeme pomoci, je-li to ale náš konkurent nebo nepřítel, máme z něj větší strach. Nejen pro tyto vlastnosti vysokých lidí se člověk už od nepaměti snaží zvýšit svou postavu. K tomu si vynalezl pomocníka, který je už dnes například pro dámy nepostradatelnou součástí módního šatníku. Jsou jím podpatky nebo zvýšené podrážky bot.

Zrození boty
Kdy přesně se lidé začali obouvat, můžeme dnes jen těžko zjistit. Nejstarší stopy po obuvi našli archeologové na nástěnných malbách ve skandinávských jeskyních. Tyto první umělecké výjevy pravěkých lidí pocházejí z období mezi lety 15 000 - 10 000 př. n. l. Boty pravděpodobně vymysleli lidé ze studených oblastí. Jejich forma byla primitivní. První boty vyráběli z jakýchsi kousků kůže, která pokrývala celé chodidlo. Kůžičky byly na nohu připevněny pomocí tenkých pásku nebo řemínků. Na tomto sytému výroby byly vyráběny sandály v teplých oblastech a uzavřené boty v oblastech chladných.

První známky zvýšené postavy
Povyšování lidí začalo v době antiky. Tzv. koturny zde sice nazouvali zatím jen herci a to z praktických účelů, ale už tenkrát výrazně pomohly k prodloužení postavy. Byly to jakési "nazouváky" se širší dřevěnou podrážkou. Optické zvýšení hercovy postavy mělo symbolizovat nadpozemskou bytost. Obyčejní Řekové obouvali sandály, které však doma odkládali. Nošení sandálů doma bylo považováno za rozmazlenost a ve Spartě bylo dokonce zakázáno. V Římě obuv symbolizovala určitou příslušnost ke společenské třídě. Povyšování však v módě nebylo. Třídní rozdíly byly většinou v použitých materiálech nebo v pevnosti a zpracování obuvi.
ČínaSýrieBenátky
Koturny
Koturny se staly oblíbenými, doslova nenahraditelnými, až v době gotiky. Ve 12. až 14. století nosila tyto podivuhodné boty šlechta a panstvo jako obvyklou módní špičatou obuv. Neobešli se však bez pomoci služek a komorných, které je při chůzi přidržovali, protože pohyb na těchto (nebojím se je tak nazvat) "chůdách", byl skutečně nepohodlný, mnohdy i nebezpečný. Vyjít však na ulici bez nich, znamenalo ve středověku také velké nebezpečí, a to pro šaty. V této době totiž stále nefungovala kanalizace a veškeré splašky se vypouštěly na dlažbu. Hrozilo tak znečištění jak obuvi, tak oděvu. Zvýšení postavy tak stále ještě zůstává praktickou záležitostí. K rozlišení stavovských rozdílu tak slouží délka špičky bot. Stejně jako u oděvu se i u obuvi museli dodržovat v tomto případě "obuvní pořádky". Knížata a princové směli mít špici dlouhou dvě a půl chodidla, vyšší šlechta dvě, rytíři jen jedno a půl chodidla, bohatí lidé si směli prodlužovat obutí o délku jednoho chodidla a chudí jen o půl délky stopy.
Král Slunce na podpatcích
V období renesance zůstávají boty stále bez podpatků. Ty se v pravém slova smyslu objevily až v době vlády "Krále Slunce" (17.století). Do módy je prý dokonce uvedl sám panovník Ludvík XIV. Zřejmě byl menší postavy a snažil se tak dohnat, co mu příroda nenadělila. Zde můžeme vidět první známky skutečného povyšování v oblasti lidské výšky. Královy podpatky měly prý dokonce kontrastní barvu k ostatnímu oblečení, většinou však červenou.
Francie, 1670Německo, 1710
Ženy podlehly
Kouzlu podpatků však propadly především ženy, a to právě v období baroka a rokoka. Dámy zjistily, že podpatky dodávají tělu určitou eleganci a pomáhají ho tak stylizovat do líbivější siluety. Navíc, se zkrácením sukně a nošením krinolíny, se boty stávají důležitým doplňkem, na který je kladen mnohem větší důraz než dříve.
Dámská obuv v letech 1700 – 1710Dámská obuv v letech 1700 – 1710Dámská obuv v letech 1700 – 1710
Inspirace antikou
Období empíru a biedermeieru se vyznačuje nízkou obuví téměř bez podrážky, natož podpatku. Nosily se hluboce vykrojené ploché střevíčky nebo šněrovací boty. V mužském obouvání se stává převratným vynálezem obuv zvaná "perka"- hladká kožená bota bez šněrování.

Sukně kratší, podpatky vyšší
Meziválečné období přináší revoluční zkracování sukní. Obuv a punčochy se stávají mnohem důležitějšími doplňky než v minulosti. V módě byly elegantní střevíce doplněné sponou na polovysokém štíhlém podpatku.

Každým rokem "nová výška"
Podpatek se od dob vzniku obuvi stal nejčastějším místem módních změn v obuvnictví vůbec. Každou chvíli je v módě jiný tvar a výška. Barva a materiál jsou až druhořadými kritérii. Co je v dnešní době ještě vkusné a co je příliš? Hranice mezi těmito pojmy se mnohdy stírají. Ženy, a nejen ty, mají tak mnohdy starosti, jestli boty, které si koupily vloni, smějí vzít letos. Jak řešit toto dilema, jestliže nemáte na to kupovat si každý rok nový "obuvník"? Pořídit si klasiku. Například černá je vždycky v módě a kůží také nic nezkazíte. Výška průměrného podpatku bývá okolo 4 až 5 centimetrů. Při výběru boty je ale důležité, jak kopíruje tvar nohy a také, jak na nohu "padne".

Jak to dnes chodí
Tak se mi zdá, že ani dnešní doba není daleko od mučení. Do módy se zpět dostaly vysoké podpatky, které už tak hubeným a vysokým modelkám ještě vylepšují postavu. Běžná žena se tak marně snaží dohonit chůzí v botičkách podle poslední módy, ty ale nejsou vždy podle zásad zdravého způsobu života. Kožené boty na vysokých podpatcích se zúženou špičkou, které byly donedávna velice módní, nejsou zrovna pohodlné ani zdraví přispívající. Stejně jako letní sandálky na vysokých platformách, které mají být v módě teprve letos. Co na plat, móda si říci nedá. Stále si kvůli ní budeme ničit těla v domnění, že jsou krásnější, přitažlivější, zkrátka neodolatelná.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 gaga gaga | 16. května 2007 v 12:44 | Reagovat

myslim ze kdyz mam tricet devitky tak si koupit tricet osmicky deset cm potpatek (uzky) a sem uzasna

2 hmmmmmmm hmmmmmmm | 23. května 2007 v 23:21 | Reagovat

ja si myslim ze si spis krava...

3 hmmmmmmm hmmmmmmm | 23. května 2007 v 23:22 | Reagovat

jinak supr blog fakt!!!ty obrazky sou z knihy BAROK A ROKOKO CO???taky sem si ji pucila:)

4 __*posh*__ __*posh*__ | Web | 27. září 2007 v 20:13 | Reagovat

Milujuuu PODPATKY♥

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama